We're not only worldly, we're world-class. Deakin University is the proud recipient of QS 5 star rating for excellence in 2013.

Members of Council

2016 Deakin University Council Members photo will be updated in the new year.

Deakin University Council Members, Geelong Waterfront Campus.

Left to right standing: 

Left to right seated:

Absent:

  

Deakin University Council consists of a fixed number of members, being:

A member of Council ensures the Council carries out is functions and exercises its powers appropriately,
effectively and efficiently.

Please refer to the list below for the current Council membership and members term office dates.

 

Official members

The Chancellor, Mr John Stanhope

Initial date of appointment: 1 January 2016.
Expiry of current term of office: 31 December 2020.

View The Chancellor's biography.

The Vice-Chancellor, Professor Jane den Hollander

Initial date of appointment: 19 July 2010.

View the Vice-Chancellor's biography.

Acting Chair of the Academic Board, Professor Chris Hickey

Initial date of appointment: 19 January 2016
Expiry of current term of office: 

View the Acting Chair of the Academic Board's biography

 

Members appointed by Government

Professor David Ashbridge

Initial date of appointment: 4 September 2012
Expiry of current term of office: 31 December 2017

View David Ashbridge's profile.

Ms Carol Boyer-Spooner

Initial date of appointment: 1 January 2016
Expiry of current term of office: 31 December 2018

Ms Carol Boyer-Spooner is a member of Council appointed by the Minister.

View Carol Boyer-Spooner's profile.

Ms Miranda Douglas-Crane

Initial date of appointment: 24 September 2013
Expiry of current term of office: 31 December 2018

View Miranda Douglas-Crane's profile.

Dr Simon Eassom

Initial date of appointment: 1 January 2016
Expiry of current term of office: 31 December 2018

View Simon Eassom's profile.

Mr Peter Niblett

Initial date of appointment: 1 January 2009 
Expiry of current term of office: 31 December 2017

View Peter Niblett's profile.

Ms Glenys Phillpot OAM

Initial date of appointment: 1 January 2013
Expiry of current term of office: 31 December 2018

View Glenys Phillpot's profile

Members appointed by Council

Ms Helene Bender OAM

Deputy Chancellor
Initial date of appointment: 21 May 2008
Expiry of current term of office: 31 December 2018

View Helene Bender's profile.

Ms Kathy Grigg

Initial date of appointment: 8 September 2009
Expiry of current term of office: 31 December 2016

View Kathy Grigg's profile.

Mr Stuart Hamilton AO

Initial date of appointment: 24 September 2013
Expiry of current term of office: 31 December 2018

View Stuart Hamilton's profile.

Professor Jean du Plessis

Initial date of appointment: 1 January 2015
Expiry of current term of office: 31 December 2017

View Jean du Plessis' profile.

Ms Philippa Kelly

Initial date of appointment: 1 January 2010
Expiry of current term of office: 31 December 2017

View Philippa Kelly's profile.

Mr Peter Meehan

Deputy Chancellor
Initial date of appointment: 20 February 2007
Expiry of current term of office: 31 December 2018

View Peter Meehan's profile.

Page custodian: Governance Services
Last updated: