Our team and publications

Our team at the Institute for Frontier Materials is made up of professors, research academics, research engineers, administrative staff, technical staff and IT technicians. They bring together engineering, chemistry, materials science, physics, biology, mathematics and other disciplines to develop new materials and engineering solutions.

Professors

Name
Chair in Metallurgy
Professor Matthew Barnett
Alfred Deakin Professor and Chair in Nanotechnology
Professor Ying (Ian) Chen
Professor of Infrastructure Engineering
Professor Frank Collins
Australian Laureate Fellow
Professor Maria Forsyth
Personal Chair
Professor Qipeng Guo
Deputy Vice-Chancellor, Research
Professor Peter Hodgson
Professor, Research
Professor Mark Kirkland
Professor, Research
Professor Lingxue Kong
ARC Future Fellow and Personal Chair
Professor Tong Lin
Professor of Applied Electrochemistry and Corrosion Technologies
Professor Mike Yongjun Tan
Professor of Composite Materials
Professor Russell Varley
Professor of Bionanotechnology
Professor Tiffany Walsh
Director, Institute For Frontier Materials (IFM)
Professor Xungai Wang
Professor of Applied Mechanics
Professor Jeong Yoon

Honorary Professors

Name
Honorary Professor
Professor John Duncan
Adjunct Professor
Dr Murray Height
Adjunct Professor
Professor Bruce Hinton
Honorary Professor
Professor Roger Horn
Adjunct Professor
Dr Tom Stoughton

Associate Professors

Name
Associate Professor, Research
Associate Professor Luke Henderson
Associate Professor, Research
Associate Professor Patrick Howlett
Associate Professor, Research
Dr Rimma Lapovok
Associate Professor, Research and ARC Future Fellow
Associate Professor Jingliang Li
Associate Professor, Research
Associate Professor Jenny Pringle
ARC Future Fellow
Associate Professor Joselito Razal

Senior Research Academics

Name
Senior Research Fellow
Dr Hossein Beladi
Senior Lecturer
Dr Nolene Byrne
Senior Research Fellow
Dr Pavel Cizek
Senior Research Fellow
Dr Jane Dai
Senior Research Fellow
Dr Daniel Fabijanic
Senior Research Fellow
Dr Will Gates
Senior Research Fellow
Dr Alexey Glushenkov
Senior Research Fellow
Dr Xin Liu
Senior Research Fellow
Dr Peter Lynch
Senior Research Fellow
Dr Ross Marceau
Senior Research Fellow
Dr Minoo Naebe
Senior Lecturer
Dr Luke O'Dell
Hub Manager
Dr Emma Prime
Senior Research Fellow
Dr Rangam Rajkhowa
Senior Research Fellow
Dr Julie Sharp
Senior Research Fellow
Dr Mary She
Senior Research Fellow
Dr Alessandra Sutti
Senior Research Fellow
Dr Ilana Timokhina
Senior Research Fellow
Dr Matthias Weiss
Senior Research Fellow
Dr Cynthia Wong

Research Academics

Name
Associate Research Fellow
Dr Buddhika Abeyrathna
Research Fellow (Grade 2)
Dr Ben Allardyce
Associate Research Fellow
Dr Andrew Basile
Associate Research Fellow
Dr Qi Chao
Postdoctoral Research Fellow
Dr Fangfang Chen
Casual Research Assistant
Dr Jingyu Chen
Associate Research Fellow
Louis Chiu
Postdoctoral Research Fellow
Dr Claudia Creighton
Research Fellow
Dr Mandy De Souza
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Jyotish Debnath
Associate Research Fellow
Dr Thomas Dorin
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Ludovic Dumee
Research Fellow (Grade 2)
Dr Jian Fang
Postdoctoral Research Fellow
Dr Alireza Ghaderi
Research Fellow
Dr Wren Greene
Associate Research Fellow
Dr Tingting Guo
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Akhil Gupta
Casual Research Assistant
Dr Li He
Associate Research Fellow
Dr Matthias Hilder
Postdoctoral Research Fellow
Dr Zak Hughes
Research Fellow
Dr Christopher Hurren
Associate Research Fellow
Sitarama Kada
Research Fellow
Dr Robert Kerr
Research Fellow
Dr Hamid Khayyam
Associate Research Fellow
Christina Kirkland
Casual Academic
Dr Peter Lamb
Research Fellow
Dr Weiwei Lei
Research Fellow
Dr Luhua Li
Associate Research Fellow
Sulley Li
Casual Research Assistant
Dr Zhenyu Li
Research Fellow
Dr Dan Liu
Associate Research Fellow
Alastair Macleod
Research Fellow
Alexander Medvedev
Honorary Fellow
Mr Noel Miller
Research Fellow
Dr Maryam Naebe
Research Fellow
Haitao Niu
Associate Research Fellow
Dr Marzieh Parhizkar
Visitor
Dr Zheng Peng
Research Fellow
Dr Cristina Pozo-Gonzalo
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Md Mokhlesur Rahman
Associate Research Fellow
Dr Mahendra Ramajayam
Associate Research Fellow
Dr Linden Servinis
Associate Research Fellow
Dr Shayan Seyedin
Associate Research Fellow
Dr Teo Slezak
Research Associate
Anthony Somers
Research Fellow
Dr Lu Sun
Casual Research Assistant
Dr Bin Tang
Associate Research Fellow
Dr Alireza Vahidgolpayegani
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Nisa Valiyaveettil Salim
Research Fellow
Dr Rebecca Van Amber
ARC DP Research Fellow
Dr Hong Wang
Associate Research Fellow
Dr Jiangting Wang
Research Fellow
Jinfeng Wang
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Lechun Xie
Casual Research Assistant
Dr Jianyu Xiong
Postdoctoral Research Fellow
Dr Tianyu Yang
Associate Research Fellow
Dr Ruhamah Yunis
Research Fellow
Dr Jin Zhang
Research Fellow (Grade 2)
Dr Yan Zhao
Associate Research Fellow
Dr Hua Zhou
Research Fellow
Dr Haijin Zhu

Research Engineers

Name
Research Engineer
Dr Santiago Corujeira Gallo
Research Engineer
Mohammad Imran
Research Engineer, Futures Fibres Hub
Patrick Phillips
Research Engineer
Mohan Setty
Research Engineer
Madhu Suryanarayana

Administrative Staff

name
Technical and Academic Editor
Dr Jane Allardyce
Casual General
Kat Barnett
Administration Officer
Leanne Costa
Business Manager
Adam Coulter
Executive Officer
Kim Durrant
HDR Administrative Support
Tamara Forbes
Senior Finance Officer
Michelle Gait
Administrative Officer (HR and Finance)
John George
Research Manager
Dr Bree Gorman-Holz
General Manager, GTP
Virginie Hoareau
Project Manager, GTP Facilities
John Owens
Executive Assistant to Director
Christine Rimmer
Personal Assistant to Associate Director
Sona Shekibi
Marketing and Communications Manager
Robin Taylor
HDR Support Coordinator
Helen Woodall

Technical Staff

name
GTP Safety and Facilities Manager
Steve Atkinson
Senior Manager, Technical and Academic Support
Darlene Barnett
Technical Officer, Biological and Chemical Support
Magnolia Beer
Technical Officer 
Graeme Keating
Technical Officer, Electrical and Electronics
Ladge Kviz
Technical Officer, Nanotechnology
Robert Lovett
Technical Officer, Mechanical 
Steve Mills
Electron Microscopy Manager (FIB)
Dr Mark Nave
Technical Officer, Workshop
Alex Orokity
Senior Technologist, Micro Characterisation
Rob Pow
Technical Officer, Electrical and Electronics
Dr. Gayathri Rajmohan
Technical Officer, Carbon Fibres and Composites
Katrina Robertson
Manager, Electron Microscope Facility
Dr Andrew Sullivan
Characterisation Specialist, Electron Microscopy
Dr Adam Taylor
Electron Microscopy Manager (TEM)
Rosey Van Driel
Technical Officer
John Vella
Technical Officer, AFFRIC
Dr Andreea Voda
Technical Officer, Chemical and Biological
Marion Wright
Technical Officer, Metallography and Optical Microscopy
Dr. Huaying Yin

IT Staff

name
IT Manager
Sandy Benness
Technical Officer (IT)
John Robin