School staff

School executive

Name Position
Shi, Prof Guang Head of School
Tribe, Ms Hannah Assistant to Head of School
Reynolds, Ms Marita School Manager (Administration and Technical Services)
Donald, Prof John Deputy Head of School
Bennett, Prof Andrew F. Associate Head of School (Research)
Laurenson, Assoc Prof Laurie Associate Head of School (Warrnambool)
Brau, Dr Lambert Associate Head of School (Development and International)
West, Dr Jan Associate Head of School (Teaching and Learning)

Professors

Name Position
Ackland, Prof Leigh Personal Chair
Barnett, Prof Neil Personal Chair
Barrow, Prof Colin Chair in Biotechnology
Bennett, Prof Andy T.D. Chair in Life and Environmental Sciences
Buttemer, Prof Bill Chair in Physiological Ecology
Cahill, Prof David Associate Dean (Research)
Endler, Prof John Alfred Deakin Professor
Hays, Prof Graeme Chair in Marine Science
Klaassen, Prof Marcel Director, Centre for Integrative Ecology
Mercer, Prof Julian Alfred Deakin Professor
Quinn, Prof Gerry Professor

Associate Professors

Name Position
Arnould, Assoc Prof John Associate Professor
Beech, Assoc Prof Peter Associate Professor
Biro, Assoc Prof Peter Associate Professor in Behavioural Ecology
Buchanan, Assoc Prof Kate Associate Professor
Francis, Assoc Prof Paul ARC Future Fellow
Lim, Assoc Prof Kieran Associate Professor
Suphioglu, Assoc Prof Cenk Associate Professor of Biomedical Science
Turchini, Assoc Prof Giovanni Associate Professor
Wescott, Assoc Prof Geoff Associate Professor
White, Assoc Prof John Associate Dean (Development)

Lecturers

Name Position
Appleton, Dr Belinda Lecturer in Biological Sciences
Callahan, Dr Damien Lecturer in Chemistry
Collins, Mr Bob Research Academic
Lim, Dr Chris Lecturer in Biomedical Science
Mainwaring, Mr Alan Associate Lecturer
Rookes, Dr Jim Lecturer in Biological Sciences
Symonds, Dr Matt Lecturer in Ecology
Thornton, Dr Trevor Lecturer
Van Huet, Dr Sanja Lecturer
Whisson, Dr Desley Lecturer
Yang, Dr Wenrong Lecturer in Chemistry

Senior Lecturers

Name Position
Afonso, Dr Luis Senior Lecturer in Marine Sciences
Bellgrove, Dr Alecia Senior Lecturer
Cheung, Dr Steve Senior Lecturer in Biomedical Science
Conlan, Dr Xavier Senior Lecturer in Forensic Science
Cooke, Dr Raylene Senior Lecturer
Dichtl, Dr Bernhard Senior Lecturer
Gawne, Mr Ken Senior Lecturer in Occupational Hygiene
Gibson, Dr Maria Senior Lecturer
Harvey, Dr Michelle Senior Lecturer in Forensic Science
Ierodiaconou, Dr Daniel Senior Lecturer in Aquatic Spatial
James, Dr Kimberley Senior Lecturer
Jones, Dr Paul Senior Lecturer
La Fontaine, Dr Sharon Senior Lecturer
Lester, Dr Rebecca Senior Lecturer
Linton, Dr Stuart Senior Lecturer
Mann, Dr Desma Senior Lecturer in Occupational Hygiene
Matthews, Dr Ty Senior Lecturer
McBurnie, Dr Janine Senior Lecturer
Miller, Dr Kelly Senior Lecturer
Mondon, Dr Julie Senior Lecturer
Muralitharan, Dr Morley Senior Lecturer
Pfeffer, Dr Frederick Senior Lecturer
Ritchie, Dr Euan Senior Lecturer
Sherman, Dr Craig Senior Lecturer
Veenstra, Dr Anneke Senior Lecturer
Wallis, Dr Anne Senior Lecturer
Warne, Dr Mark Senior Lecturer
Weston, Dr Michael Senior Lecturer

Research Fellows

Name Position
Adcock, Dr Jacqui ARC DECRA Research Fellow
Ashton, Dr Trent Postdoctoral Research Fellow
Barbante, Mr Gregory Research Fellow
Barnett, Dr Adam Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Barton, Dr Jan Research Academic
Baylis, Dr Alastair Associate Research Fellow in Marine Science
Beckmann, Dr Christa Alfred Deakin Postdoctoral Fellow
Berg, Dr Mathew Research Fellow in Avian Sensory Ecology
Careau, Dr Vincent Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Cater, Dr Michael Research Fellow
Christiansen, Dr Fredrik Research Fellow (Grade 2) in Marine Science
Cunningham, Dr Shaun Research Fellow
Doeven, Dr Egan Associate Research Fellow
Fanson, Dr Benjamin Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Fanson, Dr Kerry Postdoctoral Research Fellow
Forgan, Dr Leonard Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Henderson, Dr Luke Senior Research Fellow in Materials Chemistry
Hirst, Dr Alastair Research Fellow
Holland, Dr Greg Research Fellow
Hussain, Dr Hashmath Associate Research Fellow
Knott, Dr Ben Research Fellow in Avian Vision (Grade 2)
Lee, Dr Patricia Senior Associate Research Fellow in Marine Science
Lewis, Ms Tara Associate Research Fellow
Li, Dr Da Alfred Deakin Postdoctoral Fellow
Macreadie, Dr Peter Honorary Fellow
Mariette, Dr Mylene Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Michalczyk, Dr Agnes Research Fellow
Nimmo, Dr Dale Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Norambuena, Dr Fernando Senior Associate Research Fellow in Aquaculture Biochemistry
Pope, Dr Adam Research Academic
Porch, Dr Nicholas ARC DECRA Fellow
Puri, Dr Munish Senior Research Fellow
Ribot, Dr Raoul Research Fellow
Rollins, Dr Lee Ann Research Fellow
Schimel, Dr Alexandre Research Fellow (Grade 2)
Smith, Dr Tim Research Fellow
Stevenson, Dr Paul Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Taylor, Dr Philip Research Fellow (Grade 2)
Verma, Dr Madan Research Fellow
Vongsvivut, Dr Pimm Alfred Deakin Postdoctoral research Fellow
Wang, Dr Bo Research Fellow
Williams, Dr Richard Research Fellow

Administration staff

Name Position
Andrews, Mrs Heather Professional Practice Placements Coordinator
Fazakerley, Ms Gail Adminstrative Officer
Gallagher, Ms Natalie Administration Officer
Harman, Ms Laura Finance Officer
Harrington, Ms Jimena (Maternity Leave) Administrative Officer
Kaukov, Ms Natasha Project Officer
Pearce, Ms Janelle Administration Officer
Shanahan, Ms Rachel Personal Assistant to Prof Colin Barrow
Viccars, Ms Trina Project Officer

Technical staff

Name Position
Amodio, Ms Maria Technical Services Coordinator
Becker, Ms Rachel Technical Officer
Blake, Mr Sean Senior Marine Technical Officer
Bywater, Ms Jessica Technical Officer
Cerasuolo, Mr Andrew General Casual
Chandley, Ms Sarah Technical Services Coordinator
Chen, Ms Amber Fish Research Technician
Dyson, Ms Gail Manager, NMR Spectroscopy Facility
Ebery, Ms Mahala Technical Officer
Fitton, Ms Leanne Technical Officer
Frederiksen, Ms Jules Technical Officer
George, Dr Kelly Senior Technical Officer
Gray, Ms Rebecca Technical Officer
Gray, Mr Michael Technical Officer
Greenhill, Mr Howard Senior Technical Officer IT
Hermon, Ms Karen Fish Nutrition Technical Officer
Herpich, Dr Michelle Laboratory Coordinator
Hill, Ms Kate (Maternity leave) Laboratory Coordinator
Holmes, Mr Michael Technical Services Manager
Hosking, Ms Jane Technical Officer
Huynh, Mr Cuong Senior Technical Officer
Jasser, Mr Higo Senior Technical Officer
Kehridakis, Mr Alex Technical Officer
Kranz, Ms Xandy Advanced Research Technician
Kumar, Ms Loveleen Technical Officer
Loke, Dr Stella (Maternity Leave) Senior Technical Officer
Meggs, Mr Leon Laboratory Coordinator
Mills, Mr David Technical Services Manager
Moon, Ms Linda Technical Officer
Parry, Mr Sam Technical Officer
Rowe, Ms Sharon Technical Officer
Sanders, Mr Timothy Technical Services Manager
Saw, Ms Jessica Technical Officer
Schofield, Ms Clorinda Senior Technical Officer
Sherwell, Mrs Kate Senior Technical Officer
Sinclair, Dr Bernadette Technical Officer
Singh, Ms Priti Fish Research Technician
Slezak, Dr Teo (on secondment) Technical Officer
Schneider, Mr Thomas Technical Officer
Tran, Mr Khanh Senior Technical Officer
Windmill, Ms Dallas Senior Technical Officer
Yap, Ms Celine (Caryal) General Casual

 


Back to top