Staff listing

Contact a staff member from the School of Life and Environmental Sciences, browse their staff profile or read their publications.

Executive

Head of School
Professor Chris Austin

Project and Executive Officer
Ms Maryanne Borg

Deputy Head of School (Burwood)
Dr Lambert Brau

Deputy Head of School (Geelong)
Professor John Donald

Associate Head of School, Teaching and Learning
Associate Professor Xavier Conlan

Associate Head of School, Development and International
Dr Lambert Brau

Associate Head of School, Research
Professor Giovanni Turchini

Associate Head of School, Warrnambool
Associate Professor Julie Mondon

School Manager, Administration and Technical Services
Mr Ross Leishman


Academic staff

Professors

Name
Biomedical Science
Professor Leigh Ackland
Marine Ecology
Professor John Arnould
Chemistry
Alfred Deakin Professor Neil Barnett
Biotechnology
Alfred Deakin Professor Colin Barrow
Avian Ecology & Behaviour
Professor Andy T.D. Bennett
Global Change, Environment and Society
Professor Brett Bryan
Avian Ecology & Behaviour
Professor Kate Buchanan
Director, Centre For Integrative Ecology & Director TechnEcology Research Network
Professor Don Driscoll
Evolutionary Ecology
Alfred Deakin Professor John Endler
Chemistry

Professor Paul Francis

Marine Science
Alfred Deakin Professor Graeme Hays
Ecology
Alfred Deakin Professor Marcel Klaassen
Emeritus Professor
Professor Julian Mercer
Marine Biology
Professor Gerry Quinn 
Palaeontology
Alfred Deakin Professor Guang Shi

Associate professors

Name
Marine Sciences

Associate Professor Luis Afonso

Cell Biology

Associate Professor Peter Beech

Behavioural Ecology

Associate Professor Peter Biro

Wildlife and Conservation Biology

Associate Professor Raylene Cooke

Manager, Deakin Genomics Research and Discovery Facility
Associate Professor Larry Croft
Forensic Science

Associate Professor Michelle Harvey

Marine Science

Associate Professor Daniel Ierodiaconou

Biomedical Science
Associate Professor Sharon La Fontaine 
Chemistry

Associate Professor Kieran Lim

Marine Science
Associate Professor Peter Macreadie 
Environment and Society
Associate Professor Kelly Miller
Quantitative Ecology
Associate Professor Emily Nicholson
Chemistry

Associate Professor Frederick Pfeffer

Wildlife Ecology and Conservation
Associate Professor Euan Ritchie
Biomedical Science

Associate Professor Cenk Suphioglu

Biomedical Science

Associate Professor Jan West

Wildlife and Conservation Biology

Associate Professor Mike Weston

Wildlife and Conservation Biology

Associate Professor John White

Senior lecturers

Name
Marine Biology and Ecology

Dr Alecia Bellgrove

Chemistry

Dr Damien Callahan

Biomedical Science

Dr Steve Cheung

Aquatic Animal Physiology
Dr Timothy Clark 
Cellular & Molecular biology

Dr Bernhard Dichtl

Aquaculture Nutrition
Dr David Francis
Director, Science, Engineering and Built Environment Gender Initiatives

Dr Kimberley James

Fisheries and aquaculture

Dr Paul Jones

Animal Biology
Dr Stuart Linton
Aquatic Ecology

Dr Ty Matthews

Environmental Management and Sustainability

Ms Janine McBurnie

Aquatic Ecology and Biodiversity

Dr Adam Miller

Biotechnology

Dr Morley Muralitharan

Environmental Earth Science

Dr Nick Porch

Biological Sciences
Dr Jim Rookes
Ecological and Environmental Genetics

Dr Craig Sherman

Ecology

Dr Matt Symonds

Bioinformatics and Genetics

Dr Beata Ujvari

Animal Biology

Dr Anneke Veenstra

Plant Science
Dr Susanna Venn
Palaeontology

Dr Mark Warne

Wildlife and Conservation Biology

Dr Desley Whisson

Lecturers

Name
Aquatic Ecology

Dr Patricia Corbett

Forensic Science

Dr Annalisa Durdle

Science Professional Practice

Dr Prue Francis

Animal Physiology

Dr Tim Jessop

Animal Cell Biology

Dr Matthew McKenzie

Environmental Sciences
Dr Adam Pope 
Environmental Sciences

Dr Alex Rattray

Fisheries Science

Dr Justin Rizzari

Animal Biology

Dr Aaron Schultz

Chemistry
Dr Madeleine Schultz 
Molecular Genetics
Dr Marina Telonis-Scott
Hazardous Materials Management

Dr Trevor Thornton

Marine Spatial Ecology and Conservation
Dr Eric Treml 
Aquatic Chemistry & Marine Biochemistry

Dr Tim Tutt

Earth Sciences

Dr Liz Weldon

Plant Ecology
Dr Tricia Wevill
Biotechnology and Bioinformatics
Dr Mark Ziemann

Associate lecturers

Name
Mr Alan Mainwaring
Environmental Management and Sustainability
Ms Sue Noy
Conservation Biology
Mr Anthony Rendall

Teaching scholars

Name
Biomedical Science
Dr Jillian Healy
Biological and Biomedical Sciences
Dr Chris Lim
Conservation Biology
Dr Kaori Yokochi

Research staff

Senior research fellows

Name
Senior Research Fellow
Dr Han Ming Gan
Senior Research Fellow
Dr Wenrong Yang

Research fellows

Name
ARC DECRA Fellow
Dr Jacqui Adcock 
Postdoctoral Research Fellow
Dr Taiwo Akanbi 
Associate Research Fellow
Mr Blake Allan
Research Fellow, Avian ecology, Evolution and Behaviour
Dr Mathew Berg
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Rohan Brooker
Research Fellow
Dr Lucie Bland
Associate Research Fellow
Dr Paul Carnell
Associate Research Fellow
Dr Jimmy Choi
Associate Research Fellow
Dr Gemma Cole
Associate Research Fellow
Ms Jessica Conlan
Research Fellow
Dr Andrea Crino
Research Fellow, Terrestrial Ecology
Dr Tim Doherty
Research Fellow
Dr Michalis Hadjikakou
Postdoctoral Research Fellow
Dr Biao Huang
Industry Postdoctoral Research Fellow
Dr Md Tohidul Islam 
Associate Research Fellow
Ms Xandy Kranz 
Associate Research Fellow
Dr Jacques-Olivier Laloe 
Research Fellow
Dr Sam Lee
Associate Research Fellow, Genomics
Ms Yin Peng Lee
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Jing Liu 
Associate Research Fellow
Dr Stella Loke 
ARC DECRA Fellow
Dr Mylene Mariette 
Associate Research Fellow
Dr Alizee Meillere 
Associate Research Fellow
Dr Pavani Nadiminti
Postdoctoral Research Fellow
Dr Tim Nalder 
Associate Research Fellow
Dr Alex Rattray
Research Fellow, Bioinformatics
Dr Mark Richardson
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Hemant Sharma 
Industry Postdoctoral Research Fellow
Dr Bianca Szkuta 
Research Fellow
Dr Zoe Smith
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Hafiz Suleria
Associate Research Fellow
Ms Mun Hua Tan 
Associate Research Fellow
Dr Paul Tixier
Postdoctoral Research Fellow
Dr Stacey Trevathan-Tackett 
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Yichao Wang
Postdoctoral Research Fellow
Dr Kate Watermeyer
Postdoctoral Research Fellow
Dr Mary Young

Administrative and technical staff

Administrative staff

Burwood

Name
Project Officer
Ms Mahala Ebery
Administrative Officer
Mrs Natalie McIntyre
Senior School Administrator
Ms Georgina Power
Senior School Administrator
Ms Sheena Saunders

Geelong (Waurn Ponds)

Name
Finance Officer
Miss Laura Harman
Administrative Officer
Ms Kate Jamieson
Project Officer, Centre for Integrative Ecology
Mrs Natasha Kaukov
Project Officer
Mrs Trina Viccars

Warrnambool/Queenscliff

Name
Administrative Officer
Mrs Gail Fazakerley

Technical staff

Burwood

Name
Technical Services Coordinator
Ms Maria Amodio
Technical Officer
Miss Jessica Bywater
Technical Assistant
Mr Jason Chew
Technical Officer
Mr Fawzi Elfaidi
Technical Officer
Ms Leanne Fitton
Technical Officer
Mr Thomas Healey
Technical Manager
Mr Michael Holmes
Senior Technical Officer
Mr Cuong Huynh
Technical Service Coordinator
Mr Higo Jasser
Technical Officer
Miss Brittney Jenkins
Technical Officer
Mr Alex Kehridakis
Senior Technical Officer
Dr Loveleen Kumar
Senior Technical Officer
Dr Stella Loke
Senior Technical Officer
Ms Linda Moon
Senior Technical Officer
Ms Jessica Saw (Chew)
Technical Officer
Mr Thomas Schneider
Technical Services Coordinator
Ms Clorinda Schofield
Technical Services Coordinator
Dr Bernadette Sinclair
Senior Technical Officer
Mr Khanh Tran
Technical Officer
Ms Celine (Caryal) Yap

Geelong (Waurn Ponds)

Name
Manager, NMR Spectroscopy Facility
Dr Elizabeth Ankers
Technical Officer
Mrs Rachel Becker
Technical Officer
Dr Dave Donaldson
Senior Technical Officer (Field work)
Dr Tara Draper
Technical Officer
Ms Megan Ellis
Technical Manager
Mr David Gleadon
Senior Technical Officer
Ms Jane Hosking
Technical Services Coordinator
Mr Sam Parry
Technical Officer
Dr Melissa Rocker
Technical Officer
 Dr Kara Spilstead
Technical Services Coordinator
Dr Iman Trinh-Buck
Technical Services Coordinator
Mr Julian Vreugdenburg
Technical Officer
Mrs Judith Wilson
Technical Services Coordinator
Ms Dallas Windmill

Queenscliff

Name
Senior Marine Technical Officer
Ms Lisa Grubb
Marine Technical Officer
Mr James Redmond

Warrnambool

Name
Marine Technical Officer
Miss Jasmine Bursic
Technical Manager Aquaculture
Mr Bob Collins
Technical Manager
Mr David Mills
Technical Officer
Mrs Sharon Rowe
Senior Marine Technical Officer
Mr Paul Tinkler