University Council

The University Council is Deakin's governing body. It sets the University’s strategic direction and ensures that the appropriate plans are in place for Deakin to achieve its goals.

The role of the University Council

The primary responsibilities of the Council include:

  • appointing and monitoring the performance of the Vice-Chancellor as Chief Executive Officer of Deakin
  • approving the mission and strategic direction of Deakin and its annual budget and business plan
  • overseeing and reviewing the management of Deakin and its performance
  • establishing policy and procedural principles for the operation of Deakin consistent with legal requirements and community expectations
  • overseeing and monitoring the assessment and management of risk across Deakin
  • overseeing and monitoring the academic activities of Deakin
  • approving significant commercial activities and systems of control and accountability.

Members of the University Council

Standing left to right:  Professor Chris Hickey, Ms Miranda Douglas-Crane, Mrs Alice Di Pasquale, Mr Stuart Hamilton AO, Professor David Ashbridge, Ms Philippa Kelly.

Sitting left to right: Mr Peter Meehan (Deputy Chancellor), Ms Dana Harding, Ms Kathy Grigg (Deputy Chancellor), Professor Jane den Hollander AO (Vice-Chancellor), Mr John Stanhope AM (Chancellor), Mr Peter Niblett, Dr Simon Eassom, Ms Carol Boyer-Spooner.

Absent: Ms Helene Bender OAM.

Official members

Members appointed by government

  • Carol Boyer-Spooner
    Initial date of appointment: 1 January 2016
    Expiry of current term of office: 31 December 2018
    Carol Boyer-Spooner is a member of Council appointed by the Minister.
  • Miranda Douglas-Crane
    Initial date of appointment: 24 September 2013
    Expiry of current term of office: 31 December 2018
  • Dr Simon Eassom
    Initial date of appointment: 1 January 2016
    Expiry of current term of office: 31 December 2018
  • Peter Niblett
    Initial date of appointment: 1 January 2009
    Expiry of current term of office: 31 December 2017
  • Dr Lyn Roberts AO
    Initial date of appointment: 1 April 2017
    Expiry of current term of office: 31 December 2017

Members appointed by Council

  • Helene Bender OAM
    Initial date of appointment: 21 May 2008
    Expiry of current term of office: 31 December 2018
  • Kathy Grigg
    Deputy Chancellor
    Initial date of appointment: 8 September 2009
    Expiry of current term of office: 31 December 2019
  • Stuart Hamilton AO
    Initial date of appointment: 24 September 2013
    Expiry of current term of office: 31 December 2018
  • Philippa Kelly
    Initial date of appointment: 1 January 2010
    Expiry of current term of office: 31 December 2020
  • Peter Meehan
    Deputy Chancellor
    Initial date of appointment: 20 February 2007
    Expiry of current term of office: 31 December 2018

Members elected to Council

  • Alice Di Pasquale
    Initial date of appointment: 1 July 2016
    Expiry of current term of office: 31 December 2017
  • Dana Harding 
    Initial date of appointment: 1 July 2016
    Expiry of current term of office: 31 December 2017

Contact the Council Secretariat

Council Secretary
Dr Glenn Nicholls
+61 3 9246 8242
Email the Council Secretary

Executive Officer, Council
Rachel Haynes
+61 3 5227 8913