Staff listing

Contact a staff member from the School of Life and Environmental Sciences, browse their staff profile or read their publications.

Executive

Head of School, Life & Environmental Sciences
Professor Marnie Campbell

Deputy Head of School (Burwood)
Associate Professor Lambert Brau

Deputy Head of School (Geelong)
Professor John Donald

Associate Head of School, Student Learning
Ms Janine Mc Burnie

Associate Head of School, International
Dr Liz Weldon

Associate Head of School, Research and Industry Engagement
Associate Professor Xavier Conlan

Associate Head of School, Warrnambool
Associate Professor Julie Mondon

Associate Head of School, Curriculum
Associate Professor Michelle Harvey

School Manager, Administration and Technical Services
Mrs Sarah Chandley

Technical Manager
Mr David Gleadon

Secretariat (Project & Executive Officer) 
Ms Maryanne Borg


Academic staff

Professors

Name
Biomedical Science
Alfred Deakin Professor Leigh Ackland
Marine Ecology
Professor John Arnould
Genomics
Professor Chris Austin
Biotechnology
Alfred Deakin Professor Colin Barrow
Avian Ecology & Behaviour
Professor Andy T.D. Bennett
Global Change, Environment and Society
Alfred Deakin Professor Brett Bryan
Avian Ecology & Behaviour
Professor Kate Buchanan
Plant Biology
Professor David Cahill
Director, Centre For Integrative Ecology & Director TechnEcology Research Network
Professor Don Driscoll
Chemistry

Professor Paul Francis

Marine Science
Alfred Deakin Professor Graeme Hays
Ecology
Alfred Deakin Professor Marcel Klaassen
Marine Science
Professor Peter Macreadie
Quantitative Ecology
Professor Emily Nicholson
Wildlife Ecology and Conservation
Professor Euan Ritchie
Chemistry
Associate Professor Wenrong Yang

Associate professors

Name
Marine Sciences

Associate Professor Luis Afonso

Cell Biology

Associate Professor Peter Beech

Behavioural Ecology

Associate Professor Peter Biro

Environmental Science and Sustainability
Associate Professor Bill Borrie

Aquatic Animal Physiology
Associate Professor Timothy Clark
Wildlife and Conservation Biology

Associate Professor Raylene Cooke

Manager, Deakin Genomics Research and Discovery Facility
Associate Professor Larry Croft
Aquaculture Nutrition
Associate Professor David Francis
Biomedical Science

Associate Professor Mark Guthridge

Forensic Science

Associate Professor Michelle Harvey

Marine Science

Associate Professor Daniel Ierodiaconou

Biomedical Science
Associate Professor Sharon La Fontaine 
Chemistry

Associate Professor Kieran Lim

Environment and Society
Associate Professor Kelly Miller
Chemistry

Associate Professor Frederick Pfeffer

Ecological and Environmental Genetics

Associate Professor Craig Sherman

Biomedical Science

Associate Professor Cenk Suphioglu

Ecology
Associate Professor Matt Symonds

Bioinformatics and Genetics

Associate Professor Beata Ujvari

Biomedical Science

Associate Professor Jan West

Wildlife and Conservation Biology

Associate Professor Mike Weston

Wildlife and Conservation Biology

Associate Professor John White

Senior lecturers

Name
Marine Biology and Ecology

Dr Alecia Bellgrove

Chemistry

Dr Damien Callahan

Biomedical Science

Dr Steve Cheung

Cellular & Molecular biology

Dr Bernhard Dichtl

Forensic Science

Dr Annalisa Durdle

Animal Physiology

Dr Tim Jessop

Fisheries and aquaculture

Dr Paul Jones

Animal Biology
Dr Stuart Linton
Aquatic Ecology

Dr Ty Matthews

Environmental Management and Sustainability

Ms Janine McBurnie

Animal Cell Biology

Dr Matthew McKenzie

Aquatic Ecology and Biodiversity

Dr Adam Miller

Environmental Earth Science

Dr Nick Porch

Biological Sciences
Dr Jim Rookes
Chemistry
Dr Madeleine Schultz
Hazardous Materials Management

Dr Trevor Thornton

Chemistry
Dr Angel Torriero
Marine Spatial Ecology and Conservation
Dr Eric Treml
Animal Biology

Dr Anneke Veenstra

Plant Science
Dr Susanna Venn
Earth Science

Dr Mark Warne

Wildlife and Conservation Biology

Dr Desley Whisson

Chemistry
Dr Angela Ziebell

Lecturers

Name
Environmental Sciences
Dr Adam Cardilini
Oceanography
Dr Kay Critchell
Science Professional Practice

Dr Prue Francis

Research Fellow
Dr Michalis Hadjikakou

Marine Microbiology
Dr Andrew Oxley

Fisheries Science

Dr Justin Rizzari

Animal Biology

Dr Aaron Schultz

Forensic Science
Dr Bianca Szkuta
Molecular Genetics
Dr Marina Telonis-Scott

Marine Genomics
Dr Erica Todd

Earth Sciences

Dr Liz Weldon

Plant Ecology
Dr Tricia Wevill

Biotechnology and Bioinformatics
Dr Mark Ziemann

Associate lecturers

Name

Environmental Sciences
Ms Tara Lewis

Environmental Mathematics
Mr Alan Mainwaring

Conservation Biology
Mr Anthony Rendall

Teaching scholars

Name
Aquatic Ecology

Dr Patricia Corbett

Biomedical Science
Dr Jillian Healy
Biological and Biomedical Sciences
Dr Chris Lim
Conservation Biology
Dr Kaori Yokochi

Research staff

Senior research fellows

Name
ARC DECRA Fellow
Dr Jacqui Adcock
Senior Research Fellow, Avian ecology, Evolution and Behaviour
Dr Mathew Berg

Senior Research Fellow
Dr Fjalar de Haan

Research fellows

Name
Research Fellow, Global Seafood Sustainability
Dr Nesar Ahmed
Research Fellow
Dr. Carla Archibald
Research Fellow
Dr Cecilia Biancacci
Research Fellow
Dr Paul Carnell
Associate Research Fellow
Dr Rafael Cabral Carvalho

Research Fellow, Chemistry
Tim Connell

Postdoctoral Research Fellow
Dr Micheli Costa

Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Scarlett Howard

Research Fellow, Marine Science
Chi Le

Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Martino Malerba

ARC DECRA Fellow
Dr Mylene Mariette 
Alfred Deakin Postdoctoral Research Fellow
Dr Motilal Mathesh Shanmugam
Postdoctoral Research Fellow
Dr Tim Nalder 
Postdoctoral Research Fellow
Dr Stephen O’Brien
Research Fellow, Bioinformatics
Dr Mark Richardson
Postdoctoral Research Fellow, Ecology
Jess Rowland

Research Fellow
Dr Stacey Trevathan-Tackett

Postdoctoral Research Fellow
Dr Kate Watermeyer
Research Fellow
Dr Lawrence Webb
Research Fellow
Dr Mary Young

Associate Research Fellow

Name

Associate Research Fellow
Mr Blake Allan

Associate Research Fellow
Dr Rafael Cabral Carvalho

Associate Research Fellow
Dr Matthew Jago

Associate Research Fellow, Aquaculture Nutrition
Dr Ben Jones

Associate Research Fellow, Genomics
Ms Yin Peng Lee

Associate Research Fellow 
Dr Stella Loke

Associate Research Fellow
Dr Alexandra McQueen

Associate Research Fellow
Dr Alizee Meillere

Associate Research Fellow
Mr Tom Mock

Associate Research Fellow
Dr Alex Rattray

Associate Research Fellow
Dr Melissa Rocker

Associate Research Fellow
Dr Chloe Sato

Associate Research Fellow
Ms Melissa Wartman

Associate Research Fellow
Dr Hui Xiao

Research Assistant

Name

Research Assistant
Mr Jono Botha

Research Assistant
Ms Erin Cumming

Research Assistant
Ms Geordie Jennings

Research Assistant
Ms Grace Sutton

Research Assistant
Ms Madeline Toomey

Research Assistant, Environmental Science
Dr Pawel Waryszak

Administrative and technical staff

Administrative staff

Burwood

Name
Senior School Administrator
Ms Meagan (Megs) Beck 

Geelong (Waurn Ponds)

Name
Administrative Officer
Miss Danielle Burmeister
Project Officer
Ms Kate Jamieson
Senior School Administrator
Mrs Trina Viccars

Warrnambool/Queenscliff

Name
Administrative Officer
Mrs Gail Fazakerley

Technical staff

Burwood

Name
Technical Service Coordinator
Ms Maria Amodio
Technical Officer
Miss Jessica Bywater
Senior Field Technician
Dr Rachael Collett
Technical Officer
Mr Fawzi Elfaidi
Technical Officer
Mr Thomas Healey
Senior Technical Officer
Mr Cuong Huynh
Technical Officer
Miss Brittney Jenkins
Technical Officer
Mr Alex Kehridakis
Senior Technical Officer
Dr Stella Loke
Senior Technical Officer
Ms Linda Moon
Senior Technical Officer
Ms Jessica Saw (Chew)
Technical Officer
Mr Thomas Schneider
Technical Services Coordinator
Ms Clorinda Schofield
Technical Services Coordinator
Dr Bernadette Sinclair
Senior Technical Officer
Mr Khanh Tran
Technical Service Coordinator
Dr Kim Quayle
Technical Officer
Mr Jonathan Vu
Technical Officer
Ms Celine (Caryal) Yap

Geelong (Waurn Ponds)

Name
Manager, NMR Spectroscopy Facility
Dr Elizabeth Ankers
Technical Officer
Mrs Rachel Becker
Technical Officer
Dr Dave Donaldson
Senior Technical Officer (Field work)
Dr Tara Draper
Technical Officer
Ms Megan Ellis

Technical Officer
Ms Natalie Gasz

Senior Technical Officer
Ms Jane Hosking
Technical Officer
Dr Kara Spilstead
Technical Services Coordinator
Dr Iman Trinh-Buck
Technical Services Coordinator
Mr Julian Vreugdenburg
Technical Officer
Mrs Judith Wilson
Technical Services Coordinator
Ms Dallas Windmill

Queenscliff

Name
Senior Marine Technical Officer
Ms Lisa Grubb
Marine Technical Officer
Mr James Redmond
Senior Technical Officer, Marine
Mr Sam Wine

Warrnambool

Name
Marine Technical Officer
Miss Jasmine Bursic
Technical Manager Aquaculture
Mr Bob Collins
Technical Officer
Mrs Sharon Rowe
Senior Marine Technical Officer
Mr Paul Tinkler